שירותים בקליק

בית חגי

הישוב בית חג"י (חגי) הוקם  ב- י"ט בתמוז תשמ"ד (19.7.1984)

 

 

 בערב שבת קודש פרשת אמור, ל"ג בעומר תש"ם (3.5.1980), יצאה קבוצת מתפללים ממערת המכפלה בשירה וריקודים לעבר בית הדסה שבחברון. בבית הדסה שהו באותה עת נשות חברון וילדיהן, בניסיון לחדש את היישוב היהודי בתוככי חברון. בפתח בית הדסה ארבה למתפללים חולית מחבלים שתקפה מהמארב ביריות ורימונים. בהתקפה נהרגו שישה ונפצעו כשלושים. בין ההרוגים היו שלשה חברים בני אותו מחזור מישיבת ההסדר בקרית ארבע. חנן קרוטהמר, גרשון קליין ויעקב צימרמן הי"ד.

חבריהם, בני המחזור, החליטו להקים את גרעין חג"י, שיציין ויזכיר את ראשי התיבות של שמות שלשת החברים, ישא את זכרם וימשיך את דרכם של הנופלים. בהמשך הדרך, עם הקמת היישוב, היה הרצון להנצחה נושא לויכוח עם ועדת השמות הממשלתית. מכיוון שאין ועדת השמות הממשלתית מנציחה שמות נופלים (אלא באישור אגף ההנצחה של משרד הביטחון), נמצאה בסופו של דבר הדרך לאישור שם היישוב בייחוסו לנביא חַגָּי...

מכיוון שבישיבה התחנכה החבורה להגשים בתחומי החינוך וההתיישבות, החלו חברי הגרעין בבדיקת אפשרות של הגשמה חינוכית באור עקיבא. אחרי בדיקה מעמיקה שינו את הכיוון והחליטו כי משימתם תהיה להקים יישוב בהר חברון אליו נקשרו בדמים. על מנת לא לזנוח את העיסוק בענייני חינוך וחברה החליטו חברי הגרעין כי ביישוב יוקם מוסד לטיפול בנוער במצוקה. אתרים רבים נבדקו למיקום היישוב: סוסיא (טרם עליית גרעין סוסיא למקום), מול תל מעון (כיום היישוב אביגיל), הר מנוח (כיום מפקדת חטיבת יהודה) ואדורה. לבסוף הוחלט על הקמת היישוב בסמוך לכביש גב ההר (כביש 60) בדרומה של חברון, בנקודה בה ישב מאחז נח"ל שכונה במגוון שמות: נח"ל סינדס, נח"ל חכלילי וגבעת זיו.

בי"ט בתמוז תשמ"ד (19.7.1984) עלו שלש משפחות ורווק אחד למרומי ההר. מים הובלו במשאית, וחשמל באמצעות גנרטור. מניין לשבת הגיע בעזרתם של משפחות הגרעין הנוספות שהמתינו בקרית ארבע להגעת קרוואנים נוספים. מידי שבת בשבתו הביאה כל משפחה את תבשיליה לחדר האוכל המשותף - הנה מה טוב ומה נעים שבת גרעין גם יחד. אט אט נוספו ליישוב משפחות שמקורם  בבית המדרש של ישיבת ההסדר בקרית ארבע. ממשלה התחלפה והבנייה התקציבית של המדינה הופסקה. חברי הגרעין הבינו שאם לא ייקחו אחריות הבנייה לא תזוז. התקבלה החלטה נועזת, ולראשונה בהר חברון יצאו חמש עשרה משפחות לבנייה פרטית של שלושים יחידות דיור מתוך התחייבות כספית אישית.

עם תחילת הבנייה פרצה האינתיפאדה הראשונה, הקשיים היו רבים, זמן הבנייה התארך אך המשימה הייתה לסיים את הבנייה על מנת לאפשר את פתיחתו של המוסד החינוכי לנוער במצוקה עוד באלול תשמ"ט (1989) באתר הקרוואנים שיתפנה.

ביישובים רבים ביש"ע חלמו המתיישבים להקים מוסד חינוכי, בבית חג"י נעשה מעשה. עשרים המשפחות הראשונות תרמו "מניית חסד" של חמשת אלפים דולר כל אחת, על מנת לסייע בהקמת הפרויקט. כך, לאט לאט, צמח לו מוסד חסד לתפארת - כפר נוער, המטפל בנוער מקרית שמונה בצפון ועד אילת בדרום. מוסד ייחודי זה משלב נוער בגילאי 18-11 במשפחתונים, ולצידו בית ספר בו לומדים הנערים בכיתות עיוניות ובמגמות מקצועיות: נגרות, מסגרות, חקלאות וגינון. הנערים מקיימים קשר שוטף עם חברי היישוב, הם מתארחים בבתי המשפחות ומשתלבים באירועי התרבות ביישוב. הנערים מתחנכים לערכים, לאזרחות טובה, לעצמאות ולמימוש הפוטנציאל האישי. כל זאת כהכנה לקראת צאתם לחיים עצמאיים. כפר הנוער משמש מודל להצלחה טיפולית בעולם הרווחה ומהווה מודל לחיקוי.

פרויקט נוסף אותו יזם היישוב הוא פרויקט כלכלי בלבוש מחצבה, כיום המחצבה השלישית בגודלה בארץ, הממוקמת על קו התפר באזור קיבוץ להב. המיוחד במחצבה זו הוא בכך שרווחיה מופנים כולם לקידום רעיונות חינוכיים-תורניים-התיישבותיים. כל הכנסות המחצבה משמשות לפיתוח היישוב ולפיתוח כפר הילדים.

בית חג"י נקרא בתחילת דרכו, בלשון המליצה, "גבעת המורה". בתחילת הדרך לא היה בית שלא היה בו מורָה או מורֶה או שניהם גם יחד. תושבי היישוב השתלבו בעבודה חינוכית-ערכית בכל מוסדות החינוך באזור. ילדי בית חג"י לומדים בבתי הספר השונים בקרית ארבע.

בי"ז בסיון תשס"ה (24.6.2005) בשעות אחר הצהריים תקפו מחבלים מתוך רכב נוסע מספר נערים שעמדו בתחנת ההסעה בצומת הכניסה לבית חג"י. בפיגוע זה נהרגו אביחי לוי בן השש עשרה מבית חג"י ואביעד מנצור בן החמש עשרה מעתניאל הי"ד.

בשנת תשס"ה (2005) נפתח ביישוב כולל דיינות, "אור יוסף", על שמו של יוסי שוק הי"ד שנהרג בפיגוע בט"ו בכסלו תשס"ו, בכביש קרית ארבע - בית חג"י. כולל זה פעל בכפר דרום שבגוש קטיף עד לגירוש בשנת תשס"ה (2005), ואומץ על ידי בית חג"י לאחר הגירוש. מלבד הכולל קלט היישוב גם מספר משפחות ממגורשי כפר דרום. כמו כן נוספו משפחות צעירות ונמרצות המשתלבות היטב בקהילה עם הפנים קדימה להתבססות והרחבת היישוב.

 

נכון לעכשיו 

(תשע"א- 2011):

אוכלוסייה:

כ - 100משפחות (כ-300 ילדים)

צורת התארגנות:           
יישוב קהילתי

מרחק מירושלים: 12 ק"מ

מרחק מבאר שבע:  41 ק"מ

גובה:  880 מטר מעל פני הים

 

אבני דרך:

י"ט בתמוז תשמ"ד (19.7.1984)
עלייה על הקרקע

תשמ"ט (1989)
מעבר לבתי הקבע

תש"ן (1990)
הקמת כפר הנוער

תשס"ה (2005)
קליטת כולל "אור יוסף" ממגורשי כפר דרום

תשע"א ( 2010 )

בניית שכונת קבע חדשה

 

 

היום בבית חגי

אודות הישוב בית חגי

ישוב קהילתי דתי בדרום הר חברון. הישוב הוקם בקיץ 1984 ע"י בוגרי ישיבת ההסדר "ניר" בקריית ארבע, ומונה נכון להיום כ- 85 משפחות. בישוב משפחות ותיקות וזוגות צעירים מכלל גווני האוכלוסייה הדתית.

עבור לתוכן העמוד

GUI: Grid_1.asp
close